Köşe Yazarları Taner Onay

Üniversite İçin Hemşirelik Bölümü Tercih Edeceklere Tavsiyeler

12 yıllık eğitim hayatınızın en zor kararını artık verme zamanı..

Üniversite sınavına girdiniz ve 12 yılın ürünü olan bir puan aldınız. Bu puan ile hayallerinize gitmek için bir yol ayrımdasınız.

Bu yol ayrımında Hemşirelik Mesleği’ni seçenek olursanız.

Bu kararı vermek vermek için size tavsiyelerimiz olacak.

  • Mesleği severek mi geliyorsunuz yoksa mezun olduktan sonra kolay iş bulmak için mi? (Severek geliyorsanız ve sevginizde bir azalma olmazsa mesleki hayatta başarılı olma ihtimalinizi artırırsınız. Sevdiğiniz bir işi yaparsanız ömür boyu çalışmak zorunda kalmazsınız. Yoksa siz mezun olduktan sonra kolay iş bulurum diye geldiyseniz. Kolay gelsin. Sevmediğiniz için başarılı olma ihtimaliniz azdır. Ve mesleğe başlayınca 5 yıl sonra ‘abi ben bu mesleği en fazla 5 yıl yaparım sonra işte ticarete atılırım’ diye düşünüp neredeyse bir ömür mesleği yapmak zorunda kalırsınız. Baba parası varsa daha erken de yapabilirsiniz. Çünkü sevmediğiniz meslekte kendinizi geliştiremezsiniz. Ve iş ortamı size hayallerinizi sunmaz. Sizin onu elde etmeniz gerekir. Bu zihniyette hemşirelik seçen arkadaşa tavsiyem ‘Git kuracağın işle ilgili bir bölüm oku daha fazdalı olacaktır.’
  • Öncelikle hemşirelik mesleği ile ilgili bilgiler edinmelisiniz. (Bu konuda web sitemiz size yardımcı olabilir. Bu konuda sosyal ağlardan ve o mesleği okuyan hatta mezun olmuş ve çalışan biriyle konuşmak iyi olur. Tabi konuşulan kişinin yeterliliği ayrı bir problem oluşturabilir.) Mesleğin geleceği mezun olacak kişiye nasıl avantajlar ve dezavantajlar sunuyor? Uzmanlaşma alanları var mı? Varsa hangi alanlar? İleride bu uzmanlık alanlarından birinde çalışmak ister misin? Bu soruların cevaplarını internet ortamında bulmak zor olabilir. (Bunun için bizim web sitemizde yer alan Dijital Hemşire Üniversite Tercih Hattı’na bilgi almak istediğiniz durumu yazmanız yeterli en kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.)
  • Sonra bir karar vermek zorundasınız. Bu kararlardan ilki iyi olan üniversiteyi tercih etmek diğeri ise yaşayabileceğin ile karar vermek. (Bu konuyu şöyle açalım. Örneğin ben puanıma göre tercih yapacağım; bakıyorum ki İstanbul’da ki bir üniversiteye girebiliyorum. Peki İstanbul’da yaşamak istiyorum mu?Unutma aynı puana İzmir’de güzel bir üniversiteye de girebilirsin. Yaşam alanını belirlemek kişiyi daha rahat bir ortama kavuşturur. Fakat iyi üniversitelerin ve büyük şehirlerin mesleki gelecek için faydaları da yadsınamaz.)

Hemşirelik mesleği ile ilgili size karamsar yaklaşımlar sunabilirler. ‘Kendini yakma gibi’ Fakat aldığınız eğitimin kalitesi ile 4 yıllık süreçte kendinizin çok farklı bir birey olduğunuz görebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Dijital Hemşire Üniversite Tercih Hattı‘nı kullanabilirsiniz.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar