izmir escort
Köşe Yazarları Nurten Sütçü

Trombosit Süspansiyonu: Havuzlanmış mı? Aferez mi?

Donörden alındıktan sonra  tam kandan hazırlanan  1 ünite trombosite RANDOM trombosit denmektedir.

Her torba 1 ünite random trombosit içermekte olup, tedavi edici doz olabilmesi için hastaya 6 veya 8 ünite random trombosit verilmesi gerekmektedir.

Random trombositlerin kullanımı zor ve imhaların fazla olmasından dolayı HAVUZLANMIŞ trombosit süspansiyonu üretilmeye başlanmıştır.

HAVUZLANMIŞ TROMBOSİT, 4 veya 6 ünite random trombositin  tek torbada birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Yaklaşık olarak 200 mldir.

AFEREZ TROMBOSİT ise tek bir donörden aferez cihazları yardımıyla 6-8 ünite trombositin tek torbada toplanmasıdır.

1 AFEREZ=2 HAVUZLANMIŞ= 8 RANDOM

Hangisini kullanmak avantajlıdır? Dezavantajları var mı? sorusuna gelecek olursak;

Aferez trombosit için donör bulmak çok zor. Maliyeti yüksek fakat hasta bir donör ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle reaksiyon riski diğer ürünlere göre daha azdır.

Havuzlanmış trombosit daha kolay bulunmaktadır.  Fakat hasta daha fazla donör ile karşılaştığından dolayı reaksiyon gelişme riski diğer ürünlere daha fazladır.

Ürün seçiminde transfüzyonun aciliyet durumu ve ürün teminin süresi göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.

RİSKLERİ ve YARARLARI mutlaka düşünülerek transfüzyon kararı verilmelidir.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Şuan Fenerbahçe Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar