Köşe Yazarları Nurten Sütçü

Trombosit Süspansiyonu: Havuzlanmış mı? Aferez mi?

Donörden alındıktan sonra  tam kandan hazırlanan  1 ünite trombosite RANDOM trombosit denmektedir.

Her torba 1 ünite random trombosit içermekte olup, tedavi edici doz olabilmesi için hastaya 6 veya 8 ünite random trombosit verilmesi gerekmektedir.

Random trombositlerin kullanımı zor ve imhaların fazla olmasından dolayı HAVUZLANMIŞ trombosit süspansiyonu üretilmeye başlanmıştır.

HAVUZLANMIŞ TROMBOSİT, 4 veya 6 ünite random trombositin  tek torbada birleştirilmesi ile elde edilmektedir. Yaklaşık olarak 200 mldir.

AFEREZ TROMBOSİT ise tek bir donörden aferez cihazları yardımıyla 6-8 ünite trombositin tek torbada toplanmasıdır.

1 AFEREZ=2 HAVUZLANMIŞ= 8 RANDOM

Hangisini kullanmak avantajlıdır? Dezavantajları var mı? sorusuna gelecek olursak;

Aferez trombosit için donör bulmak çok zor. Maliyeti yüksek fakat hasta bir donör ile karşılaşmaktadır. Bu nedenle reaksiyon riski diğer ürünlere göre daha azdır.

Havuzlanmış trombosit daha kolay bulunmaktadır.  Fakat hasta daha fazla donör ile karşılaştığından dolayı reaksiyon gelişme riski diğer ürünlere daha fazladır.

Ürün seçiminde transfüzyonun aciliyet durumu ve ürün teminin süresi göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.

RİSKLERİ ve YARARLARI mutlaka düşünülerek transfüzyon kararı verilmelidir.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar