Gamze Arslan Köşe Yazarları

Servise Gelen Çocuk Hastaya Nasıl Yaklaşmalıyız?

Sizlere bir staj anımı paylaşmak istiyorum. Süt çocuğu servisinde staj yapıyordum. Belki de öğrencilik hayatım boyunca en çok keyif alarak yaptığım stajdı.

Servise çocuk hasta geldi. Damar yolu açılması gerekiyordu. Ancak çok korkuyordu ve servis onun sesleri ile yankılanıyordu. Neden bilmiyorum ama duramadım yerimde ve o küçücük odaya geçtim. Amacım çocuğun dikkatini dağıtmak, acı çekmesini önleyebilmek ya da acısını en aza indirmekti. Yüzünü tuttum ve bana bakmasını sağladım.

‘’Seninle bir anlaşma yapalım. Ben sana soru soracağım ve sen o tarafa hiç bakmayacaksın tamam mı?’’ 

Belki beni ilk başta anlayamadı. Çünkü çok ağlıyordu, bağırıyordu. Onu sakinleştirmem zordu ama başardım. Önce adını sordum. Sonra yaşını, okulunu, en sevdiği arkadaşlarını sordum. En sevdiği dersi sordum. Matematikti. 1 den 100’e kadar saymasını istedim. Biz bunları yaparken damar yolu açılmıştı. Sonra baktım gözlerine ve gülümsedim.

‘’Canın sıkılırsa beni oynamak için çağır, ben seninle oynarım Nisanur. Benim adım da Gamze‘’ dedim.  Ve onu annesiyle beraber odasına bıraktım.

O hafta stajımın son günüydü. Ertesi hafta servise girer girmez annesi beni  koridorda gördü.

‘’Nisanur o abla geldi. Oynamak istediğin abla geldi.’’  dedi. Bana bakıp gülümsedi. Hal hatır sorduktan sonra Nisanur’un yanına gittim ve konuştuk. Ve o gün taburcu oldular.

Size de en başta bahsettiğim gibi en çok keyif aldığım en çok severek yaptığım stajdı.

Siz bir de benim kendi ilgilendiğim çocuk hastayla aramızda kurduğumuz bağı bir bilseniz…

Evet, servise gelen çocuk hastaya bir hemşire olarak nasıl yaklaşmalıyız?

  1. Kendinizi tanıtın. Tanışın çocukla. Gözlerinin içine içine bakın ve gülümseyin.
  2. Dürüst olun. ‘’Sana şu işlemi yapacağım ve canın çok az da olsa acıyabilir. Ama sen korkma, ben senin yanındayım.’’diyebilin.
  3. Aranızdaki engelleri kaldırın. Onunla aynı seviyeye inin. Yani anlayabileceği dilden konuşun.
  4. Dikkatini dağıtın. Aklınıza o an hangi sorular geliyorsa sorun. Samimi olun ve şakalaşın.
  5. Çocuğun güvenini kazanın. Zaten siz dürüst olduktan sonra çocuk size güvenecektir. Güvenini kazanmadığınız çocuk sizin ona dokunmasını istemez.
  6. Mesleğinizi sevin ve yaptığınız işten karşılık beklemeden yapın. O zaman hem iş hayatınız hem de normal hayatınız güzel olacaktır.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar