Dersler Hemşirelikte Eğitim & Öğretim

Neden Hayat Boyu Öğrenme?

Hayat boyu öğrenme, yaşamımız boyunca değişik yollarla ve şekillerde bilgi, beceri ve yeterlilikler kazandığımız bir süreçtir.

Yani sadece eğitim hayatımızdan değil, okuduğumuz kitaplardan, internetten, arkadaşlarımızdan, iş yerinde kazandığımız tecrübelerden öğrendiklerimiz de hayat boyu öğrenme demektir.

Üniversite mezunlarının %42’si mezuniyetten sonra tekrar kitap okumuyor.

Hayat Boyu Öğrenmenin Önündeki Varsayılan Engeller

 1. Zaman

Yetişkinlerin çoğu öğrenmeye zaman ayıramayacak kadar meşguller ama boş zamanları öğrenme fırsatlarına çevirmek zor değil.

 1. Para

Yeni bir şey öğrenmek için kursa gitmenize gerek yok. İnternette ücretsiz veya çok ucuza yüzlerce kursu takip edebilirsiniz.

 1. Bilgiye Ulaşım

Bilgiye ulaşmak da internet sayesinde zor değil. İnternet üzerinden birebir dersler bile yapılıyor. Teknoloji öğrenmeyi çok kolaylaştırmış durumda.

 1. Yer ve Mekan

Birşeyler öğrenmek için sınıflara gitmeniz gerekmez. Bilgisayar ve akıllı telefonlarımız sayesinde arabanızda yada garajınızda bile öğrenmeye devam edebilirsiniz.

İnsanlar Öğrenmeyi Neden Bırakır?

Geleneksel Hayat Akışlarına Bakışımız

Çocukluk ve gençlik öğrendiğimiz dönemdir, daha sonra çalışmaya başladığımız ve aile kurduğumuz zaman dilimi başlıyor. Bu dönemden sonra öğrenme önemsiz ve zor görülüyor.

Çalışma Hayatı

Rekabetçi çalışma şartları ve insanların aynı işte uzun süre kalmalarından dolayı eğitim unutuluyor.

Hayat Boyu Öğrenmenin Etkileri

 • Değişime uyum sağlamanızı kolaylaştırır.
 • Yeni arkadaşlıklar kurmanıza yardımcı olur.
 • Topluma dahil eder.
 • Kendimizi tamamladığımız bir hayat yaşamamızı sağlar.
 • Doğal beceriler geliştirmemizi sağlar.
 • Zihnimizi ve görüşümüzü açar.
 • Meraklı ve araştırmacı yapımızı güçlendirir.
 • Bilgeliği artırır.
 • Dünyayı daha güzel bir yer haline getirir.

Tuğba Çansalı Öğrenme Tasarımları web sitesinden alıntılanmıştır.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar