Girişimcilik Hemşirelikte Fütürizm

Kod Yazan Hemşireler Bir Hayal mi?

Bu yazıyı yazmayı uzun zamandır planlıyordum bir türlü zaman bulamıyordum. Aslında buluyordum da bunu tam olarak nasıl şekillendireceğime karar veremiyordum. Şimdi ise karar verdim.

Sevdiğim bir laf var. Der ki: Küçük başlayın, büyük düşünün.

Hemşirelik ve ebelik mesleğinde de böyle yapılması gerektiğini düşünen ve bu düşünceyi savunanlardanım.

Büyük düşünmek..

Gerekten altı doldurulması zor bir cümle. Neyi büyük düşüneceğiz? Ne kadar büyük düşüneceğiz? Hatta büyük düşünce nasıl fark edilir? vs bunu devam ettirmek bayağı bir olası.

Meslekler ne kadar profesyonel olursa olsun sonuçta bir iş süreci akışlarından oluşur. Belirli kriterleri vardır ve o kriterlere göre hareket etmek hata yapmayı azaltır, en kısa sürede sonuca ulaşmayı sağlar. Hatta bir mesleğin profesyonelliği ise bu iş akışlarının ne kadar kullanışlı ve bilimsel temelli olduğu ile paralel bir artış gösterir.

Hemşirelerin ve ebelerin çalışma süreçlerinde ise işlerini kolaylaştırıcı süreçleri geliştirmeleri gerekir. Bu iş akışlarını görev tanımı gibi algılamak burada yanlış olur. İş akışını mesleğin içinde yapılan tüm süreçler olarak tanımlamak; yapılabileceklerinde ne kadar sınırsız olduğunu gösterir.

Bir hemşire veya bir ebe servisinde, aile sağlığı merkezinde, evde bakım hizmetlerinde yani çalıştığı her yerde yeni bir süreç geliştirme yetisine sahip olmalıdır. Bu yeti eğitim süresince kazandırılmalıdır. Bu eğitimin içine sistematik olarak yerleştirilmelidir. Burada akademisyenlere daha özel bir görev düşüyor. Geleceği belirleyenler aslında akamisyenlerdir. Ağacı yaş iken eğmeli ki ileride bu kültür yerleşebilsin.

(Hemşirelik ve ebelik eğitimi üzerine çok konuşabilirim, kanayan bir yaramdır. Özellikle bu konu üzerinde ayrı yazılar yazmayı planlıyorum.)

Çağımız teknoloji çağı, bilgi, uzay vs. Bu kesin ki farklı bir çağdayız ve bu çağ daha önce yaşanmış hiçbir çağ gibi değil. Her şey o kadar hızlı değişiyor ki. Bu değişim hızına yetişemeyenler veya bu değişimi fark edemeyenler tarihin tozlu raflarında bir bir yerini alıyorlar.

Mesleklerde bu değişime ayak uydurabildiği ölçüde profesyonelliğini artırabiliyor.

2 yıldır hemşirelik yapıyorum ve saptadığım bu değişimlerden hemşirelik ve ebelik mesleğinin de etkilendiğidir. Değişime ayak uydurmakta zorluk çektiği yadsınamaz. Bunun için çalışan ebe ve hemşireler bu değişimi saptamalı ve bu değişim konusunda bilgisini artırma yoluna gitmeliler. Bu sayede bir sonraki adamı görebilir hatta o adımı belki kendisi atabilir. Bizim mesleğimizde çok daha kolay teknoloji ile bunu başarmak mümkün.

Yapmanız gereken bir sorunda veya bir süreçte iyileştirmeler yapmaktır. Buna aslında bizi yoran, iş yükümüzü artıran, fazla maliyeti olan alanlarda başlayabiliriz.

Hemşirelik ve ebelik mesleğinde en büyük sorun ise verilerin toplanması ve analizinde çok büyük sorunlar yaşanmasıdır. Bu mesleklerin big datası (büyük verisi) daha oluşturulmadı. Var olanlar ise belirli bir alanda toplu olarak bulunmuyor. Bu süreçlerde ki iyileştirmeler ise ebe ve hemşirelerin kod bilmeleri gerekmektedir. Çünkü yakın bir zamanda bütün süreçlerimiz bilgisayarlar aracılığı ile gerçekleşeceği için meslek içindeki değişimleri bizzat o mesleği icra edenlerin yapması geliştirilen teknolojilerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Uluslararası eğitim alanında kod yazmanın ilk okul düzeyinde bir eğitime temellenmesi konuşulurken lise ve lisans düzeyinde mesleklerin bu değişimi gerçekleştirmesi elzemdir. Bunu vizyoner akademisyenlerin gerçekleştirmeleri gerekir. Üniversitelerinde bulunan mühendislik ve tasarım fakülteleri ile iş birliği multidisipiliner çalışma ortamı sağlayacak ve her iki tarafında yararına olacaktır.

Şu an mesleki eğitim hayatıma yeni adım atmış biri olsam bir mühendislik alanında bilgimi artırarak, tasarım öğrenerek bunu görsel hale getirip bunu hemşirelik ve ebelik eğitiminden edindiğim sağlık bilgileri ile harmanlamak isterdim.

Eğitim sürecimde tasarımı öğrendim. Hemşirelik bilgisi de tamamlanıyor. Geriye kalan kod yazmayı öğrenmek veya ileride bir mühendislik okumak..

Bu değişim için gücü ebelik ve hemşirelik mesleklerinde görebiliyorum. Dijital Hemşire üzerinden o kadar yetenekli, farkındalığı yüksek ve üretken kişiler tanıdım ki bu potansiyele sahibiz. Bu konuda her türlü fikire ve desteğe açığız.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir