izmir escort
Köşe Yazarları Taner Onay

Hemşirelikte Var Olan Bir Sorun ‘ODAKLAN(AMA)MAK’

Hemşirelik mesleği dışarıdan yani meslek mensubu olmayan kişiler tarafından bilgi yoğunluğunun olmadığı bir meslek gibi algılanır. Mesleğin gerçek boyutunu multidisipliner olarak çalışsa dahi ekibinde dahi bilmeyenler vardır.

Mesleğin bilgisinin fazla olduğunu görmek için veri tabanlarında arama yaparak hemşirelik alanı ile ilgili milyonlarca makaleye ulaşmak mümkün.

Bkz. Veri Tabanları

Neden Türkiye’de bu bilgi bulutu görülmüyor ve kullanılmıyor?

Bu sorunun cevabı ise çoğunun ücretli olması ve mesleki bir dil bilmeyi gerektirmesidir. Yani bilgi satın almıyoruz ve ulaşılan bilgileri anlayamıyoruz.

Hemşirelik alanının bilgisinin geniş olmasının dezavantajları da mevcut tabi ki. Benim en fazla gördüğüm sorun ise ODAKLAN(AMA)MA.

Neden mi?

Bilginin çok olması bir çok fikir uçuşmasına ve konudan konuya atlamaya neden olmaktadır. Bu odaklanma sorununu artırmaktadır. Bu durum bir konu hakkında uzmanlık sağlanmasına engel olmaktadır. Birçok konuda bilgiler yüzeyel kalmakta ve derin bilgiye erişilmediği için orijinal fikirler bulunamamaktadır.

Bunun tersi bir durumunu Nobel ödüllerinden örnek verebiliriz.

Nobel ödülünün verildiği kişileri incelediğimizde; her birinin bir alanda uzun bir süre çalıştığını ve en derine indiğinde başarıya ulaştığını görürüz. En alt parametreyi keşfettiğinde ve ulaştığında yeni bir bilgi ortaya koymuş oluyor.

Bunun için hemşirelik mesleğinde ise böyle durumun oluşması ve uzmanlık alanlarınında alt uzmanlık alanlarının oluşması ve bu uzmanlık alanlarının multidisipliner çalışması gerekmektedir.

Odaklanalım.

Odaklanmayı başarabilmek için sevdiğimiz konularda  çalışmak gerektiğini unutmamalıyız.

Sevdiğiniz işi yaparsanız, çalışmış olmazsınız.

Sevgiler.

Taner.

*** Hemşirelik mesleğinin gelişmesi için 5 dakikanızı ayırabilir misiniz?

Bir buçuk yıl önce kurmuş olduğumuz hemşirelik blogu (Dijital Hemşire) şuan itibari ile tez konusu oluyor.

Sizden 5 dakika içinde bir anket doldurmanızı rica ediceğim.

Bkz. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevBv2Z4ioCMNBhBNjgNHnC2zCZqRcpYeQwYMkBGtOpjf6Y5w/viewform

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Şuan Fenerbahçe Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar