Köşe Yazarları Taner Onay

Hemşire.zip

Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşların gerçekten kaliteli bir hizmet beklentileri varsa hemşirelere önem vermesi gerekir.

Neden mi? Gelin birlikte inceleyelim.

** Benim son zamanlarda startup dünyasından öğrendiğim en önemli anektod: Son kullanıcıya ulaşanın kazandığıdır.

Aslında startupların amacı son kullanıcıya ulaşmaktır. Bunun için geliştirilen ürünün veya hizmetin en az sürtünme ile kullanıcıya geçmesi ve kullanıcıda da bu hissiyatı vermesi gerekir. Sağlık sisteminin son kullanıcıları ise hastalar veya sağlığını geliştirmek isteyenlerdir. Kısaca sağlık hizmetini veya ürününe para verenlerdir.

Hemşireler; diğer sağlık çalışanları arasında son kullanıcı diğer adı ile müşteri veya alıcı ile en fazla zamanı geçiren kişilerdir. Bu kadar son kullanıcı ile yeri geldiğinde içli dışlı olan bir grubun önemsenmesi gerekir. Hatta o meslek mensuplarının daha fazla geliştirilmesinin sağlanması gereklidir.

Hemşirelik mesleğine yatırım yapılmalıdır. 

Bu yatırımı yapan kurum ve kuruluşlar bunu geri dönüşünü kurumunun kalitesinin artması ile alacaklardır.

Sağlık alanında bir çok sağlık grubu kalitelerinin iyi olduğunu belirtir. Bence öyle değil. Neyi baz aldığı ile ilgili bu konu. (Bu konuda kalite algılayışı farklılık gösterir. Son kullanıcının algıladığı kalite, çalışanın algıladığı kalite, kurumun kendine biçtiği kalite vs. Bu kalite algıları üzerine ayrı bir düşünmek gerekir.)

Kalitesi artan kurumların gelirleri de artar. 

Hemşirelik mesleğini gün geçtikçe köşeye sıkıştırılan ve baskılanan bir meslek olarak görüyorum.

Nedeni ise;

  • Kurumların düşük maaş verme politikası,
  • Mezun hemşire yerine stajyer çalıştırma durumunun varlığı,
  • Özlük haklarının gün geçtikçe düşmesi
  • Ek mesai adı altında çalışma sürelerinin artaması
  • Eğitim durumu için izin verilmemesi
  • Suçlu olmadığı halde bir olaydan dolayı hemşirenin suçlanması
  • İş yerinde diğer meslekler ile ayrımcılık yapılması (bazı mesleklerin değerli olduğu algısının olması) bu liste uzayıp gider.

Sıkıştırılmış bir meslek oluşturuluyor. Farkında olmadan stresli çalışma ortamlarında, sizde ek olarak bu maddelerle hemşireler üzerinde baskı oluşturuyorsunuz. Bu sistem sürdürülebilir bir sistem değildir.

Bu yazıyı iş veren okur mu bilmiyorum. Ama hemşirelik mesleği gerçekten kurumunuzu batıran veya yükselten bir konuma sahiptir. Bu bilinçle gerekli yatırımlarla kurumunuzun geleceğini planlayabilirsiniz.

*** Hemşirelik mesleğinin gelişmesi için 5 dakikanızı ayırabilir misiniz?

Bir buçuk yıl önce kurmuş olduğumuz hemşirelik blogu (Dijital Hemşire) şuan itibari ile tez konusu oluyor.

Sizden 5 dakika içinde bir anket doldurmanızı rica ediceğim.

Bkz. https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevBv2Z4ioCMNBhBNjgNHnC2zCZqRcpYeQwYMkBGtOpjf6Y5w/viewform

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar