izmir escort
Köşe Yazarları Nurten Sütçü

Granülosit Süspansiyonu

Granülosit, lökositlerin bir alt grubu olup vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir. Nötropenik hastalarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Bağışcı afereziyle elde edilmektedir. Plazmada süspanse edilmiş granülositten yoğun bir bileşendir.

Tedavi edici miktarda granülosit elde edilebilmesi için bağışçıya işlemden 8-10 saat önce Granülosit Koloni Stimule Edici Faktör ( G-CSF) ve steroid ( dexametazon ) verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bağışçılar bilgilendirilmeli ve rızası alınmalıdır.

Granülosit Süspansiyonu Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazırlandıktan hemen sonra kullanılmalıdır.

Kulanılmadan önce IŞINLANMASI gerekmektedir.

Granülosit süspansiyonu çalkalanmamalı, toplandıktan en kısa sürede transfüze edilmeli ve   en fazla +20 C ile + 24 C’de 24 saat saklanmalıdır.

CMV enfeksiyonu geçişi olabileceğinden dolayı CMV seronegatif alıcılar için CMV seronegatif ürünler tercih edilmelidir.

Kan verme seti ile uygulanmalı, Lökosit filtreleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Şuan Fenerbahçe Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar