Köşe Yazarları Nurten Sütçü

Granülosit Süspansiyonu

Granülosit, lökositlerin bir alt grubu olup vücudun enfeksiyonlara karşı korunmasında etkilidir. Nötropenik hastalarda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Bağışcı afereziyle elde edilmektedir. Plazmada süspanse edilmiş granülositten yoğun bir bileşendir.

Tedavi edici miktarda granülosit elde edilebilmesi için bağışçıya işlemden 8-10 saat önce Granülosit Koloni Stimule Edici Faktör ( G-CSF) ve steroid ( dexametazon ) verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bağışçılar bilgilendirilmeli ve rızası alınmalıdır.

Granülosit Süspansiyonu Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazırlandıktan hemen sonra kullanılmalıdır.

Kulanılmadan önce IŞINLANMASI gerekmektedir.

Granülosit süspansiyonu çalkalanmamalı, toplandıktan en kısa sürede transfüze edilmeli ve   en fazla +20 C ile + 24 C’de 24 saat saklanmalıdır.

CMV enfeksiyonu geçişi olabileceğinden dolayı CMV seronegatif alıcılar için CMV seronegatif ürünler tercih edilmelidir.

Kan verme seti ile uygulanmalı, Lökosit filtreleri kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar