izmir escort
Dersler Temel İlke ve Uygulamalar

Foley Sonda Takma Ve Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hemşirelerin hastanede en sık uyguladığı girişimlerden biri olan Foley Sonda Takma ve Çıkarma işlemidir. Her hemşirenin eğitim döneminde temel ilke ve uygulamaları dersinde uygulamalı olarak öğrenilen bir uygulamadır. Fakat öğrenci hemşireler klinikte yeterli uygulama alanı bulamadıkları için staj dönemlerinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar bu uygulamayı deneme şansı buluyorlar. Mezun olduklarında ise oryantasyon eğitiminin bir parçası olan bu girişimi orada maket üzerinde görmek de hatırlatıcı nitelikte olsa da yeterli olmuyor. Bunun için öğrenci hemşireler ve klinikte çalışan aktif hemşirelerin bilgilerini güncellemek ve hatırlatıcı bir durum açısından aşağıda Foley Sonda  Takma ve Çıkarma işlemini anlatmaya çalıştık. İlgili videoda ise konuyu okuduktan sonra izlemenizi sağlayarak görsel olarak kalıcılığını artırmak istedik.

İyi çalışmalar.

Gerekli Araçlar:

Steril Eldiven, Eldiven, Steril Kayganlaştırıcı, Antiseptik Solüsyon, Foley Kateter (Uygun Numarada), Steril Tampon, Steril Delikli Örtü, Tedavi Musambası, İdrar Torbası, Enjektör, %0.9 Nacl Solüsyonu, Delici-Kesici Atık Kutusu.

Foley Sonda Takma

 1. Elleri yıkayınız.
 2. Hastaya işlem hakkında bilgi veriniz.
 3. Hastayı uygun pozisyon veriniz.
 4. Kalçalarının altına hasta altı bezi seriniz.
 5. Eldivenleri giyiniz.
 6. Antiseptikli tamponla penisi içten dısa doğru dairesel hareketlerle siliniz. (erkek hasta) Antiseptikli tamponla perine bölgesini önden arkaya tek bir hareketle siliniz.(kadın hasta)
 7. Eldivenleri çıkarınız.
 8. Enjektöre %0.9 NaCl çekiniz.
 9. Steril delikli örtüyü penis dısarıda kalacak sekilde örtünüz.(erkek hasta) Steril delikli örtüyü perine bölgesine ört.(kadın hasta)
 10. Steril eldivenleri giyiniz.
 11. Foley kateteri açınız.
 12. İdrar torbasını kateterin ucuna takınız.
 13. Meatustan içeri kayganlastırıcı maddeyi uygulayınız.
 14. Penisi dik tutarak Foley kateteri meatustan içeri doğru ilerletiniz. (erkek hasta) Pasif elin 1 ve 2. parmakları ile labiaları iki yana doğru açarak Foley kateteri meatustan içeri doğru ilerletiniz. ( bayan hasta)
 15. İdrar gelisini gözlemleyiniz.
 16. Enjektörü kateterin balonla bağlantılı ucuna takarak 10 cc sıvı ile şişiriniz.
 17. Kateteri hafifçe çekerek yerinde olup olmadığını kontrol ediniz.
 18. İdrar torbasını mesane seviyesinin altında yatak kenarına asınız.
 19. Kullanılan malzemeyi toplayınız.
 20. Atık maddeleri uygun atık torbasına atınız.
 21. Eldivenleri çıkarınız.
 22. Elleri yıkayınız.

Foley Kateteri Çıkarma

  1. Yukarıda 1-5 nolu basamakları yapınız.
  2. Enjektörü kateterin balonla bağlantılı ucuna takarak 10 cc sıvıyı geri çekiniz.
  3. Foley kateteri meatustan dısarı doğru kontrollü olarak çekip çıkarınız.
  4. Kullanılan malzemeyi toplayınız.
  5. Atık maddeleri uygun atık torbasına atınız.
  6. Eldivenleri çıkar.
  7. Elleri yıkayınız.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’nde 2014 yılında tamamlayan Taner Onay, yüksek lisansını Koç Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programında tamamlamıştır. Şuan Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıp Eğitimi alanında doktorasına devam etmektedir. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü öğrencisidir. VKV Sağlık Kuruluşları olan Amerikan Hastanesi ve Koç Üniversitesi Hastanesi’nde belirli bir süre görev yaptıktan sonra 2016 – 2019 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik kadroda yer almıştır. Şuan Fenerbahçe Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaktadır. Dijital Hemşire (http://dijitalhemsire.net/), Sağlık Atölyesi (http://www.saglikatolyesi.com/), Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Platformu (http://www.saglikokuryazarligi.org/) ve Sağlık Müzesi (http://www.saglikmuzesi.com/) adında 4 sağlık platformunun kurucusudur.
Kişisel web sitesi: http://www.taneronay.com/

1 Comment

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar