Dersler Temel İlke ve Uygulamalar

Foley Sonda Takma Ve Çıkarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hemşirelerin hastanede en sık uyguladığı girişimlerden biri olan Foley Sonda Takma ve Çıkarma işlemidir. Her hemşirenin eğitim döneminde temel ilke ve uygulamaları dersinde uygulamalı olarak öğrenilen bir uygulamadır. Fakat öğrenci hemşireler klinikte yeterli uygulama alanı bulamadıkları için staj dönemlerinde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar bu uygulamayı deneme şansı buluyorlar. Mezun olduklarında ise oryantasyon eğitiminin bir parçası olan bu girişimi orada maket üzerinde görmek de hatırlatıcı nitelikte olsa da yeterli olmuyor. Bunun için öğrenci hemşireler ve klinikte çalışan aktif hemşirelerin bilgilerini güncellemek ve hatırlatıcı bir durum açısından aşağıda Foley Sonda  Takma ve Çıkarma işlemini anlatmaya çalıştık. İlgili videoda ise konuyu okuduktan sonra izlemenizi sağlayarak görsel olarak kalıcılığını artırmak istedik.

İyi çalışmalar.

Gerekli Araçlar:

Steril Eldiven, Eldiven, Steril Kayganlaştırıcı, Antiseptik Solüsyon, Foley Kateter (Uygun Numarada), Steril Tampon, Steril Delikli Örtü, Tedavi Musambası, İdrar Torbası, Enjektör, %0.9 Nacl Solüsyonu, Delici-Kesici Atık Kutusu.

Foley Sonda Takma

 1. Elleri yıkayınız.
 2. Hastaya işlem hakkında bilgi veriniz.
 3. Hastayı uygun pozisyon veriniz.
 4. Kalçalarının altına hasta altı bezi seriniz.
 5. Eldivenleri giyiniz.
 6. Antiseptikli tamponla penisi içten dısa doğru dairesel hareketlerle siliniz. (erkek hasta) Antiseptikli tamponla perine bölgesini önden arkaya tek bir hareketle siliniz.(kadın hasta)
 7. Eldivenleri çıkarınız.
 8. Enjektöre %0.9 NaCl çekiniz.
 9. Steril delikli örtüyü penis dısarıda kalacak sekilde örtünüz.(erkek hasta) Steril delikli örtüyü perine bölgesine ört.(kadın hasta)
 10. Steril eldivenleri giyiniz.
 11. Foley kateteri açınız.
 12. İdrar torbasını kateterin ucuna takınız.
 13. Meatustan içeri kayganlastırıcı maddeyi uygulayınız.
 14. Penisi dik tutarak Foley kateteri meatustan içeri doğru ilerletiniz. (erkek hasta) Pasif elin 1 ve 2. parmakları ile labiaları iki yana doğru açarak Foley kateteri meatustan içeri doğru ilerletiniz. ( bayan hasta)
 15. İdrar gelisini gözlemleyiniz.
 16. Enjektörü kateterin balonla bağlantılı ucuna takarak 10 cc sıvı ile şişiriniz.
 17. Kateteri hafifçe çekerek yerinde olup olmadığını kontrol ediniz.
 18. İdrar torbasını mesane seviyesinin altında yatak kenarına asınız.
 19. Kullanılan malzemeyi toplayınız.
 20. Atık maddeleri uygun atık torbasına atınız.
 21. Eldivenleri çıkarınız.
 22. Elleri yıkayınız.

Foley Kateteri Çıkarma

  1. Yukarıda 1-5 nolu basamakları yapınız.
  2. Enjektörü kateterin balonla bağlantılı ucuna takarak 10 cc sıvıyı geri çekiniz.
  3. Foley kateteri meatustan dısarı doğru kontrollü olarak çekip çıkarınız.
  4. Kullanılan malzemeyi toplayınız.
  5. Atık maddeleri uygun atık torbasına atınız.
  6. Eldivenleri çıkar.
  7. Elleri yıkayınız.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

1 Comment

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar