Köşe Yazarları Özlem Yıldız

Erken Çocukluk Döneminde Ebeveyn Rolü Algısı

Bu platformda konuşulan konuların belki de biraz dışına çıkıyoruz bugün. Ama aslında bu konu hepimizi çok yakından ilgilendiriyor.

Eğer şuan anne ya da baba iseniz bu konu tam da beni ilgilendiriyor diyebilirsiniz ama ben buradan herkese sesleniyorum. Çünkü hepimiz birer anne ve  baba adayıyız J

Aile nedir ? Annenin Rolü Nedir? Babanın Rolü Nedir?

İlk önce bu kavramaları inceleyerek başlayalım.

Aile toplumun en küçük birimidir. Çocuğun ruhsal ve bedensel yönden doyuma ulaşacağı en doğal ortamadır.

Aile çocuğun ilk eğitim aldığı , ilk sosyal ilişkilerinin geliştiği ,hem ahlaki hem kültürel değerlerin çocuğa verildiği ,beslenme ,korunma, sağlık ,sevgi ,güven gibi temel gereksinimlerin karşılandığı en önemli kurum olarak tanımlıyoruz.

Aileler çocukların ilk öğretmenleridir ve  çocukların yaşantılarını şekillendirmede çok önemli etkilere sahiptir.

Ailede annenin rolü nedir ?

Anne herkese karşı koruyucudur çocuğuna yol gösterendir. Anne çocuğu ile doğrudan iletişim kuran kişidir. Biyolojik açıdan annelerin çocuğunun bakımında daha donanımlı ve yetkin olduğu toplumuzda süre gelen bir inaçtır.

Annenin erken yıllardan itibaren çocuğunu her konuda desteklemesi ,çocuğuna  sevgi ve ilgisini yoğun bir şekilde hissettirmesi ,çocuğunun çevreyi keşfetmesi için ona ortam hazırlaması çocuğunun sağlıklı gelişmesinde ve sosyal ilişkilerinin olumlu seyretmesine yardımcı olacaktır

Ailede Babanın rolü nedir?

Babanın çocuk hayatında çok önemli bir yeri vardır .Baba çocuğa özgüven kazandıran sorun çözmeyi, ilişki kurmayı, sevmeyi, sevilmeyi öğreten kişidir. Babalarıyla yakın ilişkisi olan çocukların psikolojik olarak daha iyi olduklarını anti-sosyal davranışların daha az olduğunu ve okuldaki başarılarının da daha yüksek olduğuna yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılmıştır.

Edebiyat tarihine de bakıldığında da baba temasını işleyen ve önemine vurgu yapılan birçok önemli yapıta rastlanmaktadır. Oidipus ,Babalar ve Oğullar ,Kral Lear bunlardan üçüdür.Bu üç yapıt için Freud :’Hayatımda beni etkileyen üç başyapıt’ diye söz etmektedir.Bu yapıtlarda baba figürünün ciddi yer tuttuğu görülmektedir.

Sağlıklı ailelere bakacak olursak…

Sağlıklı ailelerin çocukları daha uyumlu ,tutarlı ve özerk yetişirler. Çocuğun yaşamını etkin paylaşmaları çocuğun analitik düşünce yapısını ,zekasını ,sözel becerisini ve akademik başarısı olumlu etkilerler.

Değerli ebeveynler

Çocuğunuzu dinlemeyi ,aile içinde görüşülen konularda fikrini almayı, düşüncelerini rahatça ifade edebilmesi için gerekli ortamı hazırlamayı ,onlara sürekli değerli olduklarını hissettirmeyi, kaliteli ve verimli zaman geçirmeyi ihmal etmemeye özen gösterelim JJJ

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar