Gülseren Eren Köşe Yazarları

Değişim İçin Bir Güç Olabilir Miyiz?

DEĞİŞİM İÇİN BİR GÜÇ: HEMŞİRELER

Sağlık Sistemlerinin Dayanıklılığının Arttırılması ICN (International Council of Nurses)’in 2016 yılında sunulan raporunu sanırım çoğumuz okumuşuzdur. Bu raporda, dünyada yaşanmakta olan birçok sorunun toplumsal etkisinin zamana ve yere göre değiştiği, zamanla da bu sorunlara yenilerinin eklendiği tespiti yapılır. Aynı zamanda değişen toplumsal ihtiyaçlara cevaben hemşire işgücünün köklü bir geçmişi olduğu ve son yüzyılda ise hemşirelerin birçok sorunun iyileştirilmesinde önemli görevleri başarıyla sonuçlandırdığı eklenir. Örneğin beklenen yaşam süresinin arttırılması, bebek ve anne ölümlerini etkileyen risk faktörlerinin azaltılması, temiz içme suyuna erişim, sıtma, tüberküloz ve çocuk felcinden etkilenen kişi sayısının azaltılması ve HIV’in yayılma hızının düşürülmesi gibi.

Yapılan iyileştirmelere rağmen ortaya çıkmakta olan antimikrobiyal dayanıklılık, yeni pandemik hastalıklar, enfeksiyonlar, doğal afetler, küresel iklim değişiklikleri, savaş ve göç gibi sorunların da diğerlerine eklendiği bildirilmektedir. Bu yüzden önümüzdeki 15 yılda karşılanacak olan zorlukların aşılmasında sorumluluk üstlenecek hemşirelerin yeni zorlukları aşacak işgücüne sahip, yenilikçi ve değişime açık, kendinden emin meslek elemanlarına gereksinim duyulacağı öngörüsü yapılmaktadır.

Sağlık sistemlerini kuvvetlendirmede sağlıklı uygulama ortamları kadar verilecek ulusal kararlarda hemşirelerinde söz hakkı olmasının önemi vurgulanmaktadır.(1)

Bu raporu sizlerle paylaşmamın nedeni hem zamanımıza ait çok iyi bir tespit oluşu hem de kafamda var olan sorular ile örtüşmesidir.

Burada yazmama sebep ise mesleğin gelişiminin güçlendirilmesi ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımları yapan meslektaşlarımın varlığını hissetmem.

Sanki yukarıdaki tespitleri dert edip kafa yoran, yenilikçi ve değişime açık fikirlerini paylaşıp tartışabilecek bir güç. Tartışma sonucu ortaya çıkan kararı uygulamaya sokacak ve peşinde olacak bir güç. Bu bana göre önemli bir şey, çünkü mesleğimle ilgili dert ettiğim birçok şeyi meslektaşlarımla konuşup tartışacak -ne olacak memleketin hali- demekten öteye götürecek platformların olmamasını ayıbımız olarak görüyorum. Belki de gerçek gücün ortaya çıkmasını engelleyen (bazen bilinçli, bazen farkında olmadan), yapılan yapılmakta olan tartışmalar hatta araştırmaların uygulamaya sokulacağı sürekliliklerin olmamasıdır diye düşünüyorum. Yukarıda da söz edildiği gibi sağlık sistemlerinde söz sahibi olmak istiyorsak; düşüneceğimiz, tartışacağımız, iş yapabileceğimiz sağlıklı ortamlar gerekir. İşte bu ve buna benzer konuları herkesle olamasa da geniş katılımlı olarak tartışmalı (fikir çatışması) ve ortak noktada buluşabilmeliyiz diye düşünüyorum. Eminim içimizde fikir savunucuları olduğu kadar iyi uygulayıcı, denetleyici ve koruyucu, kendine güvenen güçlü meslektaşlarımız var. Bu gücü daha verimli hale dönüştürmek için de içimizde farklı farklı yeteneklere sahip meslektaşlarımız mevcut. Üstelik ülkemiz bu kadar kargaşa ve zorluk içinde iken bizim gibi arabulucu özelliğe sahip meslek elemanlarına daha çok ihtiyaç duyuluyorken.

Ya bir şekilde hayatın akışına kapılıp zaman ne gösteriyorsa onu göreceğiz ya da gücüne inananlar bir araya gelip daha fazla güçle mesleğin ve ülkesinin sorunlarına el uzatarak bende varım diyecek. Üstelik gücü bir araya getireceğimiz yerlerde hazır aslında sadece el vermek ve burada benimde sorumluluğum var demek gerekiyor. Meslek örgütlerimiz, tüm meslektaşlarımızı kapsayan derneğimiz olduğu gibi neredeyse tüm bölümlere özel dal dernekleri de kurulmuş durumda. Bunun için sadece kararlı bir özveri ile sorumlu davranabilmek yeterli bence. Bunu başarabildiğimiz zaman meslek üyelerinin bir arada yarattıkları gücün hem mesleğe hem de topluma etkisini düşündükçe heyecanlanmadan edemiyorum.

Sizlerin bu konuda ne düşündüğünü de doğrusu çok merak ediyorum.

Düşüncelerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Gülseren Eren.

(1)     Nurse: A Force for Cange: Improving Healt Systems ICN2016,  www.inc.ch, ICN’in 2016 teması özeti, 2016, Acıbadem Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü çevirisi.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar