Köşe Yazarları Zeynep Otay

Bir Öğrenci Hemşirenin Klinik Hemşirelerine Seslenişi

Bu yazı daha önce yazmış olduğum ‘Klinikte Öğrenci Hemşirelerin Karşılaştığı Zorluklar: Bir Öğrenci Gözüyle’ adlı yazının devamı niteliktedir. Bu seslenişin anlamı diğer yazımı okumanızla pekişecekir.

Tüm bunlardan yola çıkarak hastanelerde çalışan hemşirelerimize sesleniyorum. Eğer sabredip yazıyı buraya kadar okuduysanız, sizden ricam biz öğrenci hemşireleri artık fark edin. Bize sorumluluklar yüklemezseniz öğrenemeyiz. Tek başımıza bizi ilaç uygulamalarına, hastaya müdahale etmeye göndermeyin, yanımızda gelin ki hem sizin yapabilir mi diye olan endişeleriniz hem de bizim korkularımız azalsın. İşleri ağır yapıyor olmamız sizin için engel değil. Yeter ki düzenli ve yanlış yapmadan yapalım. Bunun kontrolünü de sizler isterseniz yapabilirsiniz.

Biz ileride sizlerden bayrağı devraldığımızda nitelikli, bilgili, çalışkan hemşireler olmak isteriz. Yaptığımız bakım planlarını, hastalarla diyaloglarımızı küçümsemeyin. Bizim size saygı duymamızı istiyorsanız siz de bize saygı duyun. Bugün öğrenciyiz, yarın meslektaşınız olacağız. Yoğunluğunuzun, yorgunluğunuzun farkındayız. Yine de bize neden bu mesleği seçtin diye olumsuz düşünceler yüklemeyin. Elbet bu mesleği birileri seçecek ve birileri icra edecek. Henüz yolun başında hevesle ilerlerken hevesimizi kırmayın. Lüfen unutmayın sizi yıllar yormuş olabilir ama biz henüz heyecanlıyız. Öğrencilik ayak işlerini yaptırmak anlamına gelmiyor. Bizleri yükümlü olmadığımız işler ile baş başa bırakmayın.

Kimi zaman çekiniyor size söyleyemiyor olabiliriz, hastalarımızın yanında bizi azarlamayın.

Kendi hazırlamadığımız ilacı yapmamızı bizden istemeyin. İlaç uygulamasının değil, hangi ilacı, hangi hastaya uyguladığığımızın bizim için daha fazla öneme sahip olduğunu hatırlayın. Bizler hasta paylaşıp sadece kendi hastalarımız ile ilgilenince sizlerin hastanede kurduğunuz düzeni, hastaya bütüncül yaklaşımı kısmen yakalamaya çalışıyoruz. Her hastaya koşacaksınız gibi söylemlerle bizi tanımadığımız hastalara işlem yapmak zorunda bırakmayın. Bir terimi yanlış yazmamız, bir operasyon ismini yanlış söylememiz gülünecek bir durum değil, bilmiyorsak doğrusunu öğretin, alay etmeyin. Bizler bir yandan okul ve dersler ile boğuşurken diğer yandan sınav stresi, klinikte ki sorunlar ile uğraşıyoruz. Sizlerin tecrübelerin elbette çok kıymetli, ancak kendi öğrenme yolumuzu çizdiğimiz şu günlerde bize engel olmayın. Hocalarımızın yönergesinden çıkmamız için bizi zorlamayın.

Lütfen mesleğinizi sevin, değer verin. Henüz bu mesleğe başlamamış olan biz gençler sizi ve mesleğimizi seviyoruz, siz de sevin ve değer verin. Başkalarının aşağılamasına izin vermeyin.

Biz, gelecekteki sizleriz.

Bugün yanınızda klinik uygulamadayken, yarın yan servisinizde nöbet arkadaşınız olacağız. Bize verdiğiniz değer kendinize ve mesleğinize verdiğiniz değerin yansıması lütfen dikkat edin.

Sağlıkla kalın.

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

6 Comments

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar