Etkinlikler Girişimcilik Taner Onay

1. Uluslararası İnovatif Hemşirelik Kongresi’ne Gitmeniz İçin Nedenlerimiz

Hemşirelik mesleğinde dönüşüm çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. 

Bu dönüşümü kanımca ülkemizin hemşirelik camiasının büyük bir bölümünün göremediğini yada gözden kaçırdığını fark ediyorum. Bu yıkıcı dönüşümün etkileri 10-15 yıl içinde çok büyük etkileri ile günyüzüne çıkacak ve hazırlıksız bir bölümü işinden, rollerinden edecektir.

Ülkemizde şuan aktif lisans hemşirelik bölümünü okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 80 bin. Sağlık Meslek Liseleri hakkında ise bir fikrim yok. Şuan yıkıcı dönüşümler meslekte rollerin farklılaşması ile kendini belli ediyor. Hemşirelik uzmanlık alanları ise farklı meslek gruplarının oluşması ile elinden alınıyor. Dijital dünyadan uzakta olan hemşirelik mesleği mensupları ise sağlıkta dijital dönüşüm karşısında yeni rollerini oluşturamaz ise çok farklı mesleki oluşumlar ile hemşirelik mesleğinin yok oluşuna şahit olacağız.

Belki hemşirelik mesleği şekil değiştiriyor.

Bu dönüşümü görüp öğrencileri bu yöne yönlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Artık üniversitelerde primer klinik hemşiresi yetiştirme çabası mezunlar tarafından hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır. İyi bir klinik hemşiresini ne kadar kaliteli yetiştirdiğimiz ise ayrı bir tartışma konusu. Bu durum karşısında şimdi yapacağımız mesleki paradigma değişimleri ile ancak 5-10 yıl gibi sürede sonuç alabiliriz. Şuan bile çoğu üniversitede hemşireler bugünün sağlık sistemi olgusu çerçevesinde eğitim alıyorlar. Bu çok yanlış bir eğitim yaklaşımıdır. Olması gereken ise bugün hemşirelik bölümüne başlayan öğrenciye 5-6 yıl sonrasının sağlık sistemine göre eğitim vermektir. Bunun için öğrencilere de büyük sorumluluklar düşmektedir. Bilimsel bilginin çok hızlı artması ve dünyanın değişimi karşısında edinilmesi ve kazanılması gereken yetenekleri üniversite düzeyinde kazanmaya çalışmalıdır.

Aslında üniversitelerde hemşirelik bölümlerinde bilimsel bilgi bombardımanından ziyade öğrenmeyi öğrenmeleri, bilişsel esnek olmaları ve yaratıcı düşünmeleri sağlanmalıdır.

Bu durumda hemşirelerimizin sağlık sisteminde kendilerine daha farklı bir yer bulmaları olası olacaktır. Mesleğin imajına olumlu yansımakla birlikte hemşirelerin son zamanlarda hastanelerde almış oldukları ücretlerin düşüklüğüne ise kaldıraç etkisi yaratacaktır.

Yakın bir zamanda hastaneler girişimci, yaratıcı düşünebilen, hastane ve hasta süreçlerini optimize edebilen ve yeni bir ürün veya hizmet geliştirebilen hemşireleri bünyesine almak için yarışacaklar ve bu hemşireleri bünyesinde tutmak için ise tatmin eden imkanlar sunacaktır.

Artık hastaneler sadece sağlık hizmeti sunan değil, sağlık sektörü için her türlü çözümü üreten platform hastaneler olarak kendilerini konumlandırmaya başlaması ile bu süreç çok daha hızlanacaktır.

Bu yazımda ise bu dönüşümü görmüş ve farkında olan hemşireler bu düşünceyi yaygınlaştırmak amaçlı kongre düzenlemekteler. 1. Uluslararası İnovatif Hemşirelik Kongresi adı ile düzenlenecek olan kongrenin bilimsel akışı (buradan ulaşabilirsiniz) güzel hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Yabancı katılımcıları ile zenginleşen kongrede yer almanız hemşirelik mesleğinin geleceği ve kendi geleceğiniz için önem arz etmektedir.

Kongre web sayfasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

http://inovatifhemsirelik2018.org/

 

Önemli Tarihler & Genel Bilgiler

Kongre Tarihi 
Kongre, 04 – 05 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Kongre Merkezi
Hilton Kozyatağı Otel, İstanbu
Sahrayı Cedit Mahallesi,
Batman Sk. No:4, 34734
Kadıköy/Istanbul
Telefon: (0216) 468 00 00

Yazarımızı Tanıyın

Taner ONAY

Dijital Hemşire
Kurucu ve Genel Yayın Yönetmeni

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’nden 2014 yılında bölüm birinciliği ile mezun oldu. Aynı yıl Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Sonrasında kazandığı Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde İç Hastalıkları Hemşireliği Tezli Yüksek Lisansı’na başladı. Yatay geçiş ile Koç Üniversitesi'ne geçti ve tez döneminde. VKV Amerikan Hastanesi Acil Servisi'nde çalıştıktan sonra transfer olduğu Koç Üniversitesi Hastanesi'nde bir süre görevine devam ettikten sonra kasım 2016'da İstinye Üniversitesi'nde Hemşirelik bölümüne öğretim görevlisi olarak görevine devam etmektedir. Kendini "dijital sağlık yazarı" olarak tanımlarken; Turkcell Blog, Tek Doz Dijital, Crealth, Radikal Blog, Milliyet Blog gibi platformlarda halen yazarlık hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Buraya düşüncelerini ve hislerini yazabilirsin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Fazla Okunanlar